خشک کن برقی و گازی

دستگاه میوه خشک کن برقی بهتر است یا گازی؟

فهرست مطالب

در اینجا مقاله ای را تهیه کرده ایم که سوال تمام کسانیست که قصد خرید یک دستگاه خشک کن را دارند و احتمالا این سوالات برای شما نیز پیش آمده !! پس با ما همراه شوید تا در انتخاب خشک کن مورد نیازتان به درستی تصمیم گیری نمایید.
ما پاسخ این سوالات را از متخصص و طراح خشک کن های مدرن جناب آقای مهندس جواد مضبوط جویا شدیم .

سوالاتی که از اهمیت بالایی برای خریداران برخوردارند به شرح ذیل میباشند:

 

  • – خشک کن میوه برقی بهتر است یا گازی ؟
  • – آیا کیفیت میوه خشک تولید شده دستگاه برقی بهتر است؟
  • – مصرف انرژی در خشک کن برقی بیشتر است یا گازی ؟
  • – دلیل اختلاف قیمت دستگاه خشک کن برقی و گازی چیست ؟
  • – مدت زمان خشک شدن میوه در دستگاه خشک کن برقی بیشتر است یا گازی ؟
  • – ابعاد دستگاه میوه خشک کن برقی بزرگتر است یا گازی ؟
  • – خشک کن دوگانه سوز چیست ؟

خشک کن برقی بخرم یا گازی ؟! این سوالیست که شاید ذهن شما را هم درگیر کرده باشد . در جواب این سوال باید عنوان کنیم که ، در بحث خشک کردن محصولات مختلف تفاوتی در استفاده از دستگاه های برقی و گازی وجود ندارد ، حال این به چه معناست ؟
دستگاه های خشک کن گازی و برقی دارای کیفیت محصولات تولیدی یکسانی هستند و میوه خشک های تولید شده ی آنها از لحاظ کیفی تفاوتی با هم ندارند ، البته لازم به ذکر است که متاسفانه بسیاری از تولیدکنندگان این ماشین آلات چیزی جز این اذعان میکنند و بسیار دیده و شنیده شده که تفاوت زیادی در کیفیت آنها وجود دارد. اما در واقع اینطور نیست و اگر طراح دستگاه ، دقت لازم را در طراحی آن داشته باشد و استاندارد ها را در طراحی خود لحاظ نماید مطمئنا شاهد کیفیت برابر محصول در هر دو نوع دستگاه خواهد بود.
بهتر است اینطور عنوان شود که ضعف در طراحی و ساخت دستگاه است که موجب تفاوت در کیفیت محصول خروجی دستگاه برقی با گازی می شود ، برای مثال بسیاری از تولیدکنندگان خشک کن به دلیل عدم توانایی در کنترل و حفظ گرما و به دلیل اتلاف انرژی زیاد و نشتی گاز مونواکسید در دستگاه که حاصل از سوخت گاز میباشد و با نشستن آن بر روی محصول ، شاهد افت کیفیت در میوه ی خشک شده آن دستگاه هستیم.پس همانطور که ملاحظه کردید ضعف در طراحی دستگاه موجب افت کیفیت خروجی آن میشود.

یکی از مهم ترین مواردی که در هنگام خرید و انتخاب دستگاه بایستی به آن توجه شود نوع سوخت آن میباشد ، مطمئنا همه کسانی که در این زمینه فعالیت دارند انتظار این را دارند که کمترین میزان انرژی را مصرف نمایند و هزینه های مربوط به سوخت انرژی ، پایین باشد تا تولید محصولات خشک برایشان به مقرون به صرفه باشد.
در انتخاب نوع سوخت دستگاه، هر تولیدکننده میوه خشک باید به امکان دسترسی خود به انواع انرژی را در نظر بگیرد. برای مثال در شهر یا واحد تولیدی که دسترسی به سوخت گاز ندارند میتوانند از دستگاه های برقی و گازوئیلی استفاده کنند و یا اینکه در شهری هستند که هزینه برق به مراتب از سایر انرژی ها مناسب تر می باشد پس مطمئنا برق بهترین انتخاب خواهد بود.
اما به طور کلی هزینه های مصرف گاز در کشور مناسب تر بوده و اگر دسترسی آسان به گاز دارید بهترین انتخاب برای شما دستگاه خشک کن گازی می باشد و شاید اینجا به جواب این سوال که ، دستگاه میوه خشک کن برقی بهتر است یا گازی میرسیم ، البته عجله نکنید هنوز موارد زیادی را با هم بررسی خواهیم کرد.

برای مثال میتوان میزان مصرف انرژی در یک دستگاه خشک کن ۶۰۰ کیلویی در حالت سوخت گازی و برقی را مقایسه نمود تا بهتر متوجه تفاوت آنها با هم شویم .
در یک دستگاه ۶۰۰ کیلویی گازی به طور متوسط در هر ساعت حدود ۵/۲ تا ۳ متر مکعب گاز مصرف می شود اما در دستگاه ۶۰۰کیلویی برقی در هر ساعت حدوداً ۱۶ کیلو وات مصرف میگردد که اگر هزینه های این ۲ را با هم مقایسه نمایید متوجه اختلاف میزان انرژی مصرفی آنها و گرانتر بودن هزینه ی برق خواهید شد. دلیل گرانتر بودن انرژی برق هم ، هزینه های بالای تولید آن میباشد.

سوال دیگر که بسیاری از مشتریان دارند این است که قیمت دستگاه خشک کن میوه برقی بیشتر است یا گازی ؟

 


قیمت خشک کن های برقی و گازی تفاوت چندانی ندارد اما به طور کلی میتوان قیمت انها را ۳ تا ۵ درصد کمتر از دستگاه های گازی در نظر گرفت که دلیل آن را می توان استفاده از مشعل ، کوره و لوله کشی های زیاد و جوشکاری و فریم سازی بیشتر دانست که موجب گرانتر بودن این ماشین آلات نسبت به نوع برقی آن می گردد.
در دستگاه های برقی از المنت برای ایجاد گرما استفاده میشود که به نسبت مشعل از هزینه ی کمتری برخوردارند.
یکی دیگر از موضوعاتی که بسیار مورد بحث است ، مدت زمان خشک شدن میوه در دستگاههای برقی و گازی میباشد که ما در اینجا جهت انتخاب بهتر شما ، راهنمایی های لازم را انجام می دهیم.
متاسفانه در بسیاری از کارخانجات تولید دستگاه خشک کن در ایران به مشتری اعلام می شود که دستگاه خشک کن گازی زودتر محصول را خشک مینماید یا بلعکس در بعضی از تولیدی ها خلاف این مورد را عنوان میکنند اما هر دو به اشتباه این مسئله را بیان میکنند و اگر صحت این مورد را از متخصصین مربوطه جویا شوید خواهید دید که مدت زمان خشک شدن یک میوه مشابه در یک دستگاه با ظرفیت مشابه در دستگاه خشک کن برقی و گازی تقریبا یکسان بوده و تفاوت زیادی مشاهده نمیشود .
اگر در ساخت دستگاه تمامی موارد استانداردی رعایت شود و دستگاه اصولی و توسط متخصصین حرفه ای طراحی ماشین آلات طراحی و تولید گردد تا دمای یکنواخت و به اندازه ی مورد نیاز باشد مطمئنا تفاوتی در مدت زمان خشک شدن آنها نخواهد بود.
در مورد ابعاد خشک کن برقی و گازی بهتراست بدانید که از نظر ابعادی نیز تفاوتی با هم ندارند و همانطور که در مدل گازی از مولد هوای گرم گازی استفاده میشود در نوع برقی نیز از مولد هوای گرم برقی استفاده می شود.
همانطور که مشاهده کردید تفاوت زیادی در استفاده از خشک کن های برقی و گازی وجود ندارد و مهم ترین عامل در انتخاب یکی از آنها دسترسی به سوخت و انرژی مورد نظر میباشدکه در صورتیکه استفاده از همه ی آنها ممکن است ، انتخاب بهتر دستگاه گازی بوده که موجب پایین تر رفتن هزینه هایتان میگردد.

حال اگر شما در منطقه ای هستید که قیمت برق مناسب است ولی میخواهید از انرژی گاز هم در بعضی از مواقع استفاده کنید، میتوانید از دستگاه خشک کن دوگانه سوز هدایت استفاده نمایید . این نوع از خشک کن ها توانایی استفاده از برق و گاز به عنوان سوخت را دارند و در هر زمان بخواهید میتوانید با تغییر نوع انرژی از گاز به برق و یا بلعکس ، نوع انرژی سوختی دستگاه را تغییر دهید.
مورد بسیار جالبی که در مورد خشک کن دوگانه سوز هدایت وجود دارد این است که قابلیت استفاده همزمان از برق و گاز نیز در این دستگاه وجود دارد که بسیار ویژه بوده و کاربر دستگاه میتوانید برای بالا نرفتن هزینه های برق یا گاز خود به صورت تصاعدی ، از هر دو آنها بصورت همزمان استفاده نماید تا شاهد هزینه کمتری در قبض های خود باشد.

گروه صنعتی هدایت بیش از ۲۰ سال است که در زمینه طراحی خشک کن های پیشرفته فعالیت دارد .هدف این گروه بزرگ ،تولید ماشین آلاتی با رعایت موارد استانداردی با استفاده از بهترین و باکیفیت ترین متریال موجود است.
در سالهای اخیر به تعداد تولیدکنندگان خشک کن در کشور بسیار افزوده شده ،اما متاسفانه بدون رعایت کردن نکات بسیار مهم فنی و تخصصی در این زمینه به تولید خشک کن پرداخته اند که خریداران بعد از گذشت مدت کوتاهی کار کردن با آن دستگاه ها متوجه ایرادات زیادی در آن میشوند که مهمترین آنها همزمان خشک نشدن همه محصولات درون دستگاه است و از دیگر ایراداتشان مصرف بالای برق و گاز در آنها بوده که موجب به صرفه نبودن این شغل برای انها و واگذاری آن خط تولید میشود.
اگر شما قصد راه اندازی یک خط تولید میوه خشک دارید با کارشناسان هدایت تماس بگیرید و با دریافت مشاوره رایگان از مهندسین با تجربه هدایت ، بهترین انتخاب را انجام داده و از خرید خود لذت ببرید…

امیدوارم با خواندن این مقاله به جواب سوال ( خشک کن میوه برقی بهتر است یا گازی ) رسیده باشید.
در آخر لازم میدانم از مهندس مضبوط عزیز بابت راهنمایی جهت تکمیل این مقاله نهایت تشکر را داشته باشم…
شماره های تماس ۰۹۱۵۵۱۵۴۹۷۷ و ۰۵۱۳۶۵۱۲۵۶۱ الی ۳

۳.۹/۵ - (۸ امتیاز)

تلفن‌های تماس جهت کسب اطلاعات بیشتر:

اشتراک گذاری در

2 پاسخ

پرسش و پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مشاوره تخصصی و رایگان محصولات هدایت

متخصصان ما در هدایت آماده راهنمایی شما هستند