فهرست

دستگاه پاستوریزاتور

خشک کن انجمادی

خشک کن انجمادی

بعضی از مواد و محصولات غذایی را نمی‌توان درون خشک کن‌های حرارتی و با گرمای بالا قرار داد و دلیل آن هم از بین رفتن محصول، از دست دادن شکل ظاهری و یا از دست دادن خاصیت غذایی یا شیمیایی آن می‌باشد. بنابراین تولید کنندگان به فکر تولید خشک کنی با مزایای متعدد به نام […]

فهرست مطالب

بعضی از مواد و محصولات غذایی را نمی‌توان درون خشک کن‌های حرارتی و با گرمای بالا قرار داد و دلیل آن هم از بین رفتن محصول، از دست دادن شکل ظاهری و یا از دست دادن خاصیت غذایی یا شیمیایی آن می‌باشد. بنابراین تولید کنندگان به فکر تولید خشک کنی با مزایای متعدد به نام خشک کن انجمادی افتادند. متخصصان هدایت با دانش بالای خود موفق به طراحی و تولید این دستگاه فریز درایر با کیفیت و کارایی بسیار مناسب به نسبت مدل‌های وارداتی آن شدند. در واقع دستگاه خشک کن انجمادی برای خشک کردن موادی است که حساسیت بالایی به دمای بالاتر از صفر دارند. همچنین ویژگی بافت این محصولات موجب می‌شود که خشک کردن با استفاده از سایر روش‌ها، سبب چروکیدگی و از دست دادن شکل و رنگ ظاهری شود.

برای خرید دستگاه میوه خشک کن صنعتی در طرح‌ها و اندازه‌های مختلف به گروه صنعتی هدایت مراجعه نمایید.

خشک کن انجمادی چیست؟

خشک کن انجمادی که به آن فریز درایر نیز گفته می‌شود برای افزایش دوام ماده ای که احتمال فاسد شدن دارد به کار می‌رود. این دستگاه پس از منجمد کردن ماده از طریق کم کردن فشار وارده، آب موجود در محصول را خارج کرده و سبب تصعید شدن آن می‌شود. این روش همچنین برای موادی که امکان جابجایی یا انتقال ندارند نیز استفاده می‌شود.
 
یکی از ویژگی‌های خشک کن تصعیدی این است که آب موجود در ماده پس از فعل و انفعالات ایجاد شده بدون دخالت حرارت کاملا خارج شده در حالی که شکل و ماهیت ماده تغییری نخواهد کرد. از خشک کن انجمادی بیشتر برای خشک کردن موادی که یا به گرمای زیاد حساس بوده و یا جزو نمونه‌های پر مصرف زیستی هستند استفاده می‌شود.
 
کاربرد خشک کن انجمادی

کاربردهای خشک کن انجمادی

از خشک کن انجمادی می‌توان برای موارد زیر استفاده کرد:

  1. تولید داربست‌های سلولی
  2. خشک کردن موادی که به حرارت حساس هستند
  3. استفاده در صنایع غذایی
  4. استفاده در صنعت داروسازی
  5. خشک کردن مواد آلی
انواع خشک کن انجمادی

انواع خشک کن انجمادی

در حال حاضر در گروه صنعتی هدایت دو دستگاه خشک کن انجمادی به صورت تابشی و با استفاده از مایکروویو وجود دارد.
  • خشک کن انجمادی تابشی
این خشک کن‌های انجمادی از اشعه مادون قرمز به منظور گرم کردن مواد در سینی‌های دستگاه کمک می‌گیرد. لازم به ذکر است سینی‌های استفاده شده باید کاملا تخت باشد تا اشعه به درستی از بالا به سمت پایین هدایت بتابد. گرمای ایجاد شده توسط این اشعه بیشتر برای سینی‌هایی با عمق کم مناسب است تا فرآیند گرمادهی به صورت یکنواخت صورت گیرد.

 

  • خشک کن انجمادی با کمک مایکروویو
خشک کردن مواد با استفاده از خشک کن انجمادی که توسط امواج ساطع شده از مایکروویو صورت می‌گیرد با سرعت بیشتر و با عمق نفوذ بیشتر انجام می‌شود. در واقع حرارت ایجاد شده از گرمای مایکروویو منجر به ایجاد میدان الکتریکی و تبدیل گازهای داخل محفظه به پلاسما می‌شود. این عملیات بسیار پیچیده بوده و استفاده از نیاز به تبحر خاصی دارد تا نمونه مورد نظر سوزانده نشود.

 

مراحل خشک کن انجمادی

مراحل خشک کن انجمادی

خشک کردن مواد به وسیله خشک کن انجمادی طی سه مرحله صورت می‌گیرد:
  1. منجمد کردن مواد
  2. خشک کردن اولیه
  3. خشک کردن ثانویه
روش کار به این صورت است که مواد توسط فریزر تا پایین ترین نقطه سه گانه رسیده به طوری که پس از خشک کردن ماده تغییر شکل پیدا نکند. در مرحله بعد با کاهش فشار وارده از سوی پمپ خلا، فرآیند تصعید بوسیله دادن مقداری گرما آغاز می‌شود. این عملیات به خارج شدن ۹۰ درصد آب موجود در مواد غذایی یا معدنی به دلیل تغییر حالت ماده و جذب کردن بخار آب منجر می‌شود. در مرحله آخر نوبت به حذف مولکول‌های آب است که دارای پیوند قوی داشته و تا این مرحله از هم جدا نشده اند. این کار با ایجاد خلاء بسیار زیاد و صرف زمان بیشتر صورت می‌گیرد.

خرید دستگاه خشک کن انجمادی از برند هدایت

چنانچه قصد خرید دستگاه میوه خشک کن انجمادی را دارید گروه صنعتی هدایت انواع خشک‌های انجمادی را با قیمت مناسب و قطعات اصلی به شما عرضه می‌دارد. این گروه پیش از خرید دستگاه خشک کن انجمادی با مشاوره تخصصی شما را به سمت خرید دستگاهی مناسب با کارایی، بودجه و محل نگهداری سوق می‌دهد. توجه داشته باشید نصب و راه اندازی محصولات این شرکت کاملا رایگان بوده و به صورت حرفه ای صورت می‌گیرد.
 

تلفن‌های تماس:

امتیاز دهید

تلفن‌های تماس جهت کسب اطلاعات بیشتر:

اشتراک گذاری در

پرسش و پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مشاوره تخصصی و رایگان محصولات هدایت

متخصصان ما در هدایت آماده راهنمایی شما هستند

kit-phone-3