ما با استاندارد روز تولید می کنیم

خشک کن زعفران

خشک کن زعفران

فهرست

فهرست مطالب

کاربردهای زعفران

 

نحوه برداشت حداکثری زعفران

 

آموزش برداشت و جدا سازی زعفران

 

روش های خشک کردن زعفران

 

مزایای زعفران خشک کن اتویی (پرسی)

 

تفاوت فنی خشک کن اتویی با دیگر خشک کن ها

 

خشک کن طبقاتی زعفران

 

دستگاه خشک کن صنعتی

 

قیمت دستگاه خشک کن اتویی

 

زمان خشک شدن زعفران در خشک کن اتویی

 

کلام آخر

 

نظرات کاربران

کاربردهای زعفران

این طلای سرخ در سه قسمت خوراکی، دارویی و شیمیایی کاربرد دارد. این ماده گرابهاترین گیاه زراعی موجود در جهان است.

در ادامه چندی از خواص آن را نام می بریم :

 • خواص خوراکی زعفران : اشتها آور، استفاده از رنگ و عطر آن در غذاها، استفاده در صنایع لبنی (بستنی، کره و …)، استفاده در قنادی ها، تولید انواع نوشیدنی
 • خواص دارویی زعفران : ضد نفخ و کمک به هضم غذا، درمان بیماری های نظیر اسهال و عفونت های ادراری، درمان بیماری های تنفسی، تقویت حافظه، کمک به راحتی درد قاعدگی، خاصیت ضد سرطانی، درمان فشار خون، آرامش بخش
 • خواص شیمیایی زعفران : تولید رنگهای طبیعی به دلیل ایمنی، تولید قرص و شربت، صنایع بهداشتی، تولید عطر و مواد خوشبو کننده

مطالعه بیشتر :
تولید کنندگان دستگاه های خشک کن

تجربه مشتری از خرید خشک کن

نحوه برداشت حداکثری زعفران

زعفران طلای سرخ جهان، این ماده به عنوان چاشنی و طمع دهنده برای خیلی از غذاها استفاده می شود. یکی از کشورهای اصلی تولید کننده زعفران، ایران می باشد از این رو تولید و خشک کردن این طلای سرخ می تواند در آمد خوبی را به همراه داشته باشد.

نکات برداشت حداکثری زعفران

 1. آلوده نبودن پیاز از هر گونه قارچ و کنه
 2. اندازه پیاز زعفران که باید بیشتر از ۸ گرم باشد
 3. تعداد پیاز زعفران نباید کم یا زیاد باشد
 4. عمق پیاز زعفران باید بین ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر باشد
 5. آبیاری و کوددهی زعفران باید براساس نوع خاک باشد
 6. شور نبودن آب و خاک زعفران
 7. PH آب باید نهایتا ۷.۵ باشد
 8. کنترل علف های هرز زمین
 9. برگ زعفران را تا زمان خشک شدن درو نکنید.
 10. سعی کنید فقط در زمین یک محصول کشت شود
 11. زمین را قبل از کشت مسطح کنید
 12. سن مزرعه نباید بیشتر از ۸ سال باشد چون تعدا پیاز ها افزایش یافته و محصول کم می شود.

آموزش برداشت و جداسازی زعفران

برداشت زعفران یکی از پر زحمت ترین مراحل می باشد که معمولا بین ۱۵ الی ۲۰ روز زمان خواهد برد، باید دقت کنید که طول عمر گلها یک روز است و اگر در این زمان برداشت نشوند کیفیت آنها کاهش می یابد.

معمولا برداشت با توجه به مناطق مختلف دراوایل ماه آبان یا آذر انجام می شود و اولین قسمت در رشد زعفران مشاهده تیج ها می باشد، هر چقدر تیج ها بزرگتر باشند پیاز قوی تر و گلدهی بهتر است.

مقدار گلدهی در روزهای هفتم تا دهم افزایش پیدا می کند، زمان برداشت زعفران در منطقه خراسان قبل از طلوع آفتاب و در برخی مناطق از ساعت ۸ صبح شروع شده و تا عصر ادامه پیدا می کند. سعی کنید گل ها را به صورت غنچه یا نیمه باز برداشت کنید.

گل های زعفران باید بعد از چیده شدن از کلاله جدا شوند اگر این عمل زمان بر شود کلاله آسیب دیده و از کیفیت زعفران گاسته می شود. شما می توانید زعفران را به روش های دسته، سرگل، پوشال و نگین جداسازی کنید.

روش های خشک کردن زعفران

خشک کردن زعفران به دو حالت سنتی و مدرن انجام می شود که در ظاهر شبیه به هم هستند ولی در محصول خروجی بسیار متفاوت خواهند بود.

خشک کردن سنتی زعفران

در این روش زعفران در سینی هایی قرار داده شده و در فضای آزاد و یا نزدیک حرارتی مثل بخاری قرار می گیرد و خشک می شود. از معایب این روش می توان به طولانی شدن زمان خشک شدن، افت کیفیت محصول، افزایش جذب میکروب و باکتری به زعفران، تیره شدن زعفران، نامناسب بودن میزان رطوبت زعفران اشاره کرد.

مقدار گلدهی در روزهای هفتم تا دهم افزایش پیدا می کند، زمان برداشت زعفران در منطقه خراسان قبل از طلوع آفتاب و در برخی مناطق از ساعت ۸ صبح شروع شده و تا عصر ادامه پیدا می کند. سعی کنید گل ها را به صورت غنچه یا نیمه باز برداشت کنید.

گل های زعفران باید بعد از چیده شدن از کلاله جدا شوند اگر این عمل زمان بر شود کلاله آسیب دیده و از کیفیت زعفران گاسته می شود. شما می توانید زعفران را به روش های دسته، سرگل، پوشال و نگین جداسازی کنید.

خشک کردن مدرن زعفران

در این روش از خشک کن های مخصوص زعفران استفاده می شود و معایب حالت سنتی در این روش برطرف خواهد شد. خشک کن اتویی یکی از بهترین دستگاه های موجود در بازار می باشد. زعفران زمانی که به صورت اتویی خشک می شود حالت فر خوردگی در آن از بین رفته  که به طور عامیانه به آن شاخ بزی می گویند و همین امر باعث افزایش کیفیت و فروش بیشتر خواهد شد.

مزایای دستگاه زعفران خشک کن‌ اتویی (پرسی)

 • سرعت بالای خشک کردن زعفران و حفظ حداکثری کیفیت
 • افزایش حجم خروجی محصول نهایی
 • سیستم پیشرفته چرخش هوا و یکنواختی در خشک شدن
 • استهلاک پایین و استفاده از قطعات صنعتی با کیفیت
 • امکان کنترل میزان زمان، دما و رطوبت
 • کارایی راحت و آسان برای کشاورز
 • استفاده برای محصولات مشابه مانند گیاهان دارویی
 • دوگانه سوز با مصرف گاز یا برق
 • گارانتی ۲۴ ماهه بدون قید وشرط
 • خدمات پس از فروش ۱۵ ساله

این مدل خشک کن در دو حالت اتومات و دستی تولید می شود که در حالت اتومات، دستگاه با توجه به رطوبت، دما و زمان خودش بصورت هوشمند عملیات خشک کردن زعفران را انجام می دهد و اپراتور تنها کلید روشن شدن را فشار می دهد. همچنین خروجی رطوبت در این دستگاه تعبیه شده است که با توجه به گردش هوای یکنواخت می تواند زعفران خوش رنگی را برایمان به ارمغان آورد.

مطالعه بیشتر :

خشک کن انگور

خشک کن سبزی 

تفاوت فنی خشک کن اتویی با دیگر خشک کن ها

نحوه طراحی خشک کن اتویی به نحوی است که زعفران را تحت فشار مناسب خشک می کند، این فشار توسط دستگاه مکش تحت دما و رطوبت ایده آل انجام می شود و زعفران تولیدی از کیفیت و مرغوبیت حداکثری برخوردار است.

مدل های دیگری از زعفران خشک کن در بازار موجود است که هر کدام ایراداتی دارند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

خشک کن های طبقاتی زعفران

این خشک کن معمولا بر روی محفظه حرارتی مثل بخاری قرار گرفته و شامل طبقاتی می باشد که سینی های زعفران داخل طبقات جای می گیرند، این نوع خشک کن ها تفاوت زیادی با مدل سنتی نداشته و برنامه ای هم برای خشک کردند به صورت اتویی نیز ندارند و تنها هدف سازنده خشک کردن زعفران می باشد.

مزایا خشک کن طبقاتی

 1. قیمت ارزان
 2. استهلاک پایین
 3. خشک شدن سریعتر نسبت به حالت سنتی
 4. طرز استفاده آسان
 5. دارای بودن طبقات زیاد

معایب خشک کن طبقاتی 

 1. اتویی نبودن زعفران خشک شده
 2. طولانی بودن زمان خشک شدن
 3. یکدست نبودن زعفران نهایی در طبقات مختلف
 4. امکان سوختگی زعفران
 5. نداشتن رطوبت سنج
 6. امکان آلوده شدن زعفران
 7. کاهش کیفیت زعفران

دستگاه خشک کن صنعتی

این مدل از دستگاه ها یک سر و گردن بالاتر از مدل طبقاتی می باشد، در این مدل رطوبت، دما و زمان قابل تنظیم می باشد و در برخی از نمونه های با کیفیت آن زعفران به صورت یکنواخت خشک می شود. تنها ایراد آن این است که زعفران به صورت شاخ بزی و قلم راست خشک نمی شود.

 

این مدل بیشتر به میوه خشک کن معروف است و در مدل های خانگی، کارگاهی، صنعتی، نیمه صنعتی، نواری و تونلی تولید می شود ولی همانطور که ذکر شد برای خشک کردن زعفران خیلی ایده آل نیست و کیفیت محصول خروجی عالی نخواهد بود.

 

اگر دوست دارید در مورد هر مدل خشکن کن بیشتر بدانید توصیه می‌کنیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

قیمت زعفران خشک کن اتویی

هزینه تمام شده این دستگاه بیشتر از حالت طبقاتی و صنعتی می باشد اما اگر کیفیت محصول نهایی برایتان اهمیت دارد می تواند پیشنهاد مناسبی باشد. قیمت این دستگاه در آذر ماه ۱۴۰۰ بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون می باشد که تفاوت قیمت مربوط به ظرفیت و قطعات به کار برده در آن است.

به منظور استعلام از هزینه‌های خرید دستگاه ها با مشاورین ما تماس بگیرید
شماره های تماس : ۰۵۱۳۶۵۱۲۵۶۲ و ۰۹۱۵۳۲۵۲۵۶۹

زمان خشک شدن زعفران در دستگاه اتویی

زمان خشک شدن زعفران در این دستگاه ها بین ۱۰ الی ۳۰ دقیقه برای ۱ تا ۳ کیلوگرم می باشد که بستگی به ظرفیتی هست که خریداری می کنید،همچنین لازم به ذکر است که با توجه به هزینه ای که می کنید بین ۱ تا ۲ میلیون در هر کیلو به ارزش زعفران شما اضافه خواهد شد و با سود حداکثری می توانید زعفران خود را بفروشید.

.

کلام آخر

خرید یک خشک کن زعفران شاید در نگاه اول هزینه زیادی به نظر برسد اما سود زیادی را عاید کشاورز می کند و شما می توانید زعفران تولیدی را با بالاترین قیمت به فروش برسانید. این مهم را می توانید از مشتریان ما جویا شوید، تنها لازم است با کارشناسان ما تماس گرفته تا شما را به مشتریان ما متصل کنند . تلفن تماس : ۰۵۱۳۶۵۱۲۵۶۲

باید دقت کنید که اگر به دنبال دستگاه خوب با بازدهی عالی هستید باید هزینه به نسبت بالاتری پرداخت کنید تا سرمایه شما در کمترین زمان ممکن برگردد. درنهایت اگر سوال یا ابهامی دارید می توانید در قسمت نظرات انتهای همین صفحه بپرسید، همکاران ما در کمترین زمان پاسخگو خواهند بود.

پرسش و پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*